Powojnik 'The Heroes of Warsaw’

Tetraploidalna wersja odmiany ‘Warszawska Nike’ o większych, bardziej okrągłych kwiatach i długim, obfitym kwitnieniu. Ciemne, purpurowofioletowe kwiaty ze złocistymi pręcikami rozwijają się od czerwca do września. Odmiana mało wymagająca i łatwa w uprawie.

JAK WYGLĄDA: Kwiaty pojedyncze, średniej wielkości, śr. 10-14 cm, aksamitne, ciemne, czerwono-bordowo-fioletowe, złożone z 6 działek o mocno pofalowanych brzegach, srebrzystofioletowych od spodu. Z działkami ładnie kontrastują cytrynowo-żółte pręciki, których jest nawet do 100 szt w każdym kwiecie. Kwitnie obficie od początku VI do połowy VIII. Liście pojedyncze i trójlistkowe, ciemnozielone, sztywne falowane i nieregularnie postrzępione na brzegach.

JAK ROŚNIE: Pnącze; wspina się za pomocą ogonków liściowych. Rośnie umiarkowanie silnie, osiągając 2,5-3 m wys.

GDZIE POSADZIĆ: Odmiana mało wymagająca i łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, wilgotnych, próchnicznych, przepuszczalnych, ale po użyźnieniu toleruje większość przeciętnych gleb. Odczyn gleby powinien być od obojętnego do lekko kwaśnego. Odmiana mrozoodporna (strefa 4-9).

JAK SADZIĆ I PIELĘGNOWAĆ: Roślinę należy posadzić w dole (60 x 60 x 60 cm) z żyzną ziemią i 10-centymetrową warstwą drenażu na dnie, 5-10 cm głębiej niż rosła w pojemniku. Tnie się słabo. Na przełomie II i III wystarczy usunąć martwe pędy, a żywe można przyciąć słabo: w pierwszym roku 30 cm od ziemi nad silnymi pąkami, w drugim – 70 cm, a w następnych latach na wys. 150 cm. W poł. IV należy ją zasilić nawozem o spowolnionym działaniu (np. Osmocote 5-6M). W sezonie podlewać.

JAK STOSOWAĆ: Idealnie nadaje się do uprawy przy ogrodzeniach, ścianach, altanach, pergolach, kratach i tyczkach. Może wspinać się po naturalnych podporach, np. niedużych drzewach, krzewach liściastych lub iglastych. Szczególnie przydatna do uprawy w dużych pojemnikach na balkonach lub tarasach. Zdrowa i łatwa w uprawie, polecana nawet dla początkujących ogrodników.

POCHODZENIE: otrzymana we współpracy Szczepana Marczyńskiego z Clematis Źródło Dobrych Pnączy sp. z o.o.sp.k., oraz  Anny Majewskiej-Sawka i Anny Kunickiej z VitroGen sp. z o.o. Polska. Nazwana w 2019 r., w sprzedaży od 2020 r.

PODOBNE ODMIANY: ‘Warszawska Nike’‘Niobe’‘Mazowsze’‘Monte Cassino’‘Syrena’