Miskant olbrzymi

W naszej ofercie można znaleźć sadzonki miskanta olbrzymiego (Miscanthus x giganteus)

triploidalnej trawy, która powstała w wyniku skrzyżowania miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) i miskanta cukrowego (Miscanthus sacchariflorus). Ta roślina odznacza się niezwykle wydajnym wiązaniem dwutlenku węgla, szybkim przyrostem biomasy i niską zawartością związków popielnych powstających w procesie spalania. Jest doskonałym surowcem wykorzystywanym do produkcji brykietów i peletów dla ciepłownictwa oraz energetyki, a także dla budownictwa, przemysłu papierniczego i spirytusowego. Plantacje z tych sadzonek stanowią nie tylko odnawialne źródło energii, ale wpływają także na znaczą redukcję dwutlenku węgla w atmosferze i na ochronę środowiska naturalnego.

Trawa tworzy okazałe kępy

które osiągają imponującą wysokość 3-4 metrów. W naszym kraju najlepsze uprawy można zauważyć na glebach klasy III lub IV. Roślina preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste o pH od 5,5 do 7,5. Najlepiej uprawiać je na stanowiskach słonecznych, zacisznych i jednocześnie osłoniętych.

Już w drugim roku uprawy można uzyskać około 8 ton

suchej masy z 1ha, a w kolejnych latach nawet 20 ton. Najlepszym okresem na koszenie miskanta olbrzymiego jest marzec i kwiecień, kiedy wilgotność pędów jest najniższa. Do zbiorów można wykorzystać sprzęt stosowany tradycyjnie w uprawach kukurydzy, chociaż na rynku pojawiły się już specjalistyczne kombajny przeznaczone do ścinania i rozdrabniania (prasowania) słomy miskanta. Wartość kaloryczna suchej słomy waha się od 17,0 do 19,5 MJ/kg. Pozostawione do wiosny kępy stanowią wyjątkową ozdobę zimowego ogrodu.