Stewia

Stewia (Stevia rebaudiana)

W naszym asortymencie znajdą Państwo także sadzonki stewii (Stevia rebaudiana), czyli roślinę pochodzącą z Brazylii i Paragwaju, coraz powszechniej uprawianą w Europie i Japonii.

Wyjątkowa roślina…
Co jest takiego niezwykłego w stewii? Wzrastające zainteresowanie tą rośliną wynika z wysokiego poziomu związków słodzących w niej zawartych. Te związki są słodsze od cukru 100–400 razy, jednak nie są to cukry przyswajane przez organizm ludzki, dlatego nie dostarczają „słodkich kalorii”. Roślina zawiera naturalne słodziki, które:

nie ulegają fermentacji,
nie powodują próchnicy zębów,
nie są toksyczne,
mają zero kalorii!

Dodatkowo prezentowana przez nas roślina:

  • może być uprawiana samodzielnie: przez cały rok w domu lub latem w ogrodzie,
  • nie podnosi poziomu cukru we krwi,

Wymagania
Prezentowane przez nas sadzonki stewii mają niewielkie wymagania glebowe. Najlepiej rosną na glebach lekkich i przepuszczalnych. Niestety nie jest odporna na mrozy, dlatego w naszych warunkach klimatycznych uprawiana jest jako roślina jednoroczna.

Zastosowanie – przykłady
Ekstrakty z liści tej rośliny są dodawane już od kilku lat do napojów Sprite Green i SoBe LifeWater produkowanych przez koncerny Coca-Cola oraz PepsiCo.

W Europie stewia została dopuszczona do stosowania pod koniec 2011 r., niewiele później na rynku pojawiły się ciastka, cukierki i czekolady słodzone ekstraktem z tej rośliny. W Polsce pierwszy produkt ze stewią to Activia Light firmy Danone, która zawiera o 35% mniej cukru niż jogurt tradycyjny. Pojawiła się w sklepach w styczniu 2013 r.

W różnorodnych sklepach dostępne są także suszone liście tej rośliny, skoncentrowane wyciągi lub stewia w tabletkach. Tę roślinę wykorzystuje się także w kosmetyce jako składnik maseczek oczyszczających. Zawarte w niej składniki dezynfekują skórę, zamykają pory i dodatkowo działają leczniczo na skórę trądzikową.

Uprawa
Stewię można uprawiać z nasion lub sadzonek w ogrodzie (bezpośrednio w ziemi) bądź w doniczkach w domu. Należy zadbać o to, aby roślina znajdowała się w miejscu słonecznym, ciepłym (nie toleruje mrozów).